Jak si udělat voňavou levandulovou výplň

23.09.2017

Také vám zbyly z léta zbytky nasušené levandule? Můžete si z ní udělat čaj... ale také voňavou náplň do polštářků, takže až přijde sychravý podzim a studená zima, můžete si léto přivolat jedna dvě.

Levandule, Rosabella.cz
Levandule, Rosabella.cz

MATERIÁL - CO BUDETE POTŘEBOVAT:

 • sušenou levanduli
 • polštářovou výplň (PES kuličky)
 • kvalitní esenciální olej z levandule - Lavandula angustifolia
 • na míchání náplně např. porcelánovou nebo skleněnou mísu, smaltovaný nebo plastový lavór čili škopík, plastový box, starou zádělovou mísu
 • nádobu s dobrým uzávěrem na uskladnění zbylé výplně

Levandule

Do ušitých výrobků rozhodně nepoužívejte pouze samotnou levanduli - jednak byste jí spotřebovali na jeden polštářek nebo hračku opravdu hodně, ale hlavně by výsledný výrobek nedržel hezký tvar. Navíc by vůně z polštářku nebo hračky mohla být velmi intenzivní a citlivé osoby by mohla dráždit.

Samotnou levanduli můžete naopak použít do malých vonných pytlíčků, které se používají do šatních skříní.

Levandule je nejlepší obyčejná ze zahrádky, ale pokud jste si koupili v zahradnictví nějaký kultivar levandule, nevadí, jen vám možná nebude po usušení tolik vonět. Sklízet můžete i odkvetlou levanduli a to včetně lístků a stonků.

Pro výplň musí být levandule opravdu dobře usušená - to znamená, že se květy sypou a listy a stonky se dobře lámou. Pokud chcete do náplně použít i listy a stonky, musíte je nalámat na malé kousky, cca 0,5 cm, záleží na velikosti polštářku nebo hračky. Kousky tvrdých větviček do náplně nedávejte!

Výplň

Na výplň si nekupujte molitanovou drť, ale kupte si polštářovou výplň z polyesterových kuliček - jsou měkké, hřejivé a v polštářku příjemně pruží.

Pokud chcete šít více věcí s touto voňavou náplní, rozhodně se vyplatí koupit si polštářovou výplň na internetu ve větším množství (např. 1 kg), v galanteriích bývá o dost dražší.

Polštářky a hračky s levandulovou výplní by neměly navlhnout a určitě je neperte, raději si ušijte polštářek nový. 

Esenciální levandulový olej

Vonný esenciální olej se přidává do směsi polštářové výplň a levandule záměrně, aby náplň déle voněla. Pokud si polštářek nahřejete na topení, zbytky vonné esence se uvolní a ještě více zvýrazní vůni polštářku.

Vonné esenciální aromaterapeutické oleje se prodávají v různé kvalitě, rozhodně se ale vyplatí koupit olej ve speciálním obchodě nebo v e-shopu přímo u výrobce než chemickou napodobeninu někde v levné drogerii! Olej má terapeutické vlastnosti a s chemií byste si mohli spíše uškodit.

Na lahvičce určitě musí být jméno výrobce, celý název Lavandula angustifolia (protože se dodává na trh i jiný druh levandulového esenciální oleje - Lavandula spica nebo Lavandin - Lavandula hybrida a každý má trochu jiné účinky), uvedené množství oleje. Pokud chcete opravdovou kvalitu, kupte si esenciální olej v bio kvalitě, potom si ale hodně připlatíte. Olej uchovávejte ve skříni, nenechávejte ho na denním světle.

Je dobré, pokud bude balení s kapátkem, ulehčí vám to používání oleje.

 Voňavou levandulovou náplň do polštářků je nejlepší míchat těsně před plněním, vůně tak déle vydrží. Protože jde o PES polštářovou výplň, olej se do vláken nevsákne, ale ulpí na nich. Do náplně stačí dát jen pár kapek! 

Porcelánová nebo skleněná mísa, příp. smaltovaný plastový lavór, škopík nebo box na míchání náplně

Použijte nádobu, která má nepropustné stěny i dno - levandule by se vám jinak mohla sypat ven a také levandulová vonná esence může zanechávat stopy. Pozor, některé plasty mohou vůni levandule absorbovat!

Nádoba s dobrým uzávěrem na uskladnění zbylé náplně

Pokud vám vonná náplň zbude, uzavřete ji nejlépe do nádoby s hermetickým uzávěrem nebo do velké šroubovací zavařovací sklenice apod. Náplň tak vydrží déle vonět a nedostane se do ní prach nebo jiné znečištění - kouř, zvířecí chlupy apod.

PRACOVNÍ POSTUP - VÝROBA NÁPLNĚ:

 • Usušenou levanduli jemně nadrobíme do nádoby, ve které budeme náplň míchat.
 • Přidejte kuličkovou polštářovou výplň a přisypte případně další levanduli, ale jen tolik, abyste měli výsledný materiál stále nadýchaný.
 • Esenciální olej přidáváme až těsně před plněním polštářků a hraček. Do náplně stačí dát jen pár kapek! Dobře rukama promícháme, aby nikde v náplni nezůstaly kapky oleje, ale aby se olej rovnoměrně rozprostřel v celé náplni. Protože jde o PES polštářovou výplň, olej se do vláken nevsákne, ale ulpí na nich. Pokud byste použili příliš mnoho vonné esence, mohli byste si látku, ze které je polštářek nebo hračka, po naplnění umastit.
 • Při plnění vám bude na dně nádoby zůstávat levandule, která propadla mezi vlákny a kuličkami polštářové výplně - je dobré jí vzít a během polnění přidat do polštářku nebo hračky. Když potom výrobek promnete v rukou, levandule se zase ve výplni rovnoměrně rozprostře.
 • Šité výrobky byste měli plnit hned po namíchání náplně, jinak budete muset použít dalších pár kapek oleje, pokud náplň použijete např. až za hodinu.
 • Zbylou náplň uchovávejte v hermeticky uzavřené nádobě, abyste jí příště mohli opět použít. Před dalším použitím přidejte do směsi opatrně opět pár kapek esenciálního oleje.
 • Výrobky zapošívejte malými stehy, aby se vám levandule nesypala ven.

!!UPOZORNĚNÍ: Dejte prosím pozor na to, abyste náplň nedělali v místech, kde pobývají alergici. Jemné částečky levandule a esenciální olej se v místnosti mohou držet dlouho. Buďte také opatrní, abyste si např. rukama nesáhli do očí. Pozor na to, aby se vám olej nedostal přímo na látku, mohla by se utvořit skvrna, kterou nepůjde odstranit - záleží na kvalitě oleje!!

Přeji krásný provoněný levandulový den :-)


Levandule, Rosabella.cz
Levandule, Rosabella.cz